NOWOŚCI

„TURNIEJ MISTRZÓW” WARSZAWA 2010

„TURNIEJ MISTRZÓW” WARSZAWA 2010

Turniej Chanbara & Karate & MMA odbył się w dn. 11 i 12 grudnia 2010 r na hali 84. Zespołu Szkół na Saskiej-Kępie przy ul. Zwycięzców 44. Turniej organizowało Warszawskie Centrum Karate pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Budo. Pierwszego dnia materiał filmowy nagrywała ekipa Canal Plus. Najwięcej wystartowało oczywiście dzieci, ich ilość przeszła oczekiwania w każdej konkurencji walk – obojętnie czy miękką bronią (chanbara), czy w kumite wg wymogów karate Gosoku-ryu. W efekcie było bardzo trudno zdobyć medal w konkurencjach dziecięcych, co tym bardziej podnosi znaczenie wywalczonych medali. Prawdziwy sport polega na starcie, udziale w igrzyskach.

Medale zdobywają w danym dniu najlepsi, co wynika także z losowania czyli zależy od szczęścia i splotu wydarzeń. Większość startujących i ich bliskich znakomicie to rozumiała, więc atmosfera panująca na zawodach była wspaniała. Najmłodsi zawodnicy mieli zaledwie cztery lata i ze wszystkich sił starali się dorównać swoim pięcio i sześcioletnim rywalom. W sobotę, 11-XII startowały dzieci i juniorzy (także juniorki), a 12-XII dorośli. Łącznie wystartowało blisko 120 zawodników. Trudno powiedzieć, w którym dniu rozgrywano bardziej interesujące i zażarte walki. Na pewno seniorzy demonstrowali wyższy poziom wyszkolenia technicznego. Wielu bardzo dobrym zawodnikom nie udało się zdobyć medalu, bo … trafiali na jeszcze lepszych.

Wśród startujących nie brakowało mistrzów Warszawy, Polski i Europy w poszczególnych konkurencjach. Sensei Michał Piotrkowicz, który brał czynny udział w przygotowaniach, sporządził własnoręcznie kilka nagród (m.in. pozłacane kodachi), sędziował w pierwszym dniu Turnieju i na zakończenie drugiego dnia walki MMA – submission fighting (zapasy kubojitsu), znalazł czas na przygotowanie się i wystartowanie w kumite i kata karate oraz w konkurencji chanbara choken free. Pokazał swoim kolegom i uczniom, że jest najlepszy, zdobywając oba tytuły Grand Champion. Do bardzo udanych należy zaliczyć start zawodników z kubojitsu – rozegrali ładną konkurencję zapaœniczą w stylu mieszanych sztuk walki – mixed martial arts (w której uczestniczyła także jedyna dziewczyna – Anna Gruszkiewicz, walcząc jak lwica z cięższymi i silniejszymi od niej przeciwnikami. Zawodnicy kubojitsu uczestniczyli też w kumite karate, gdzie Maciek Szczypek 3. kyu wywalczył brązowy medal w kumite seniorów zaawansowanych, konkurując z posiadaczami brązowych i czarnych pasów w karate. Na bardzo wysokim poziomie stała walka finałowa w karate między Bartoszem Rantem 1. dan a Michałem Piotrkowiczem 3. dan (2:3).Również finały walk miękką bronią : tanto (nożem), kodachi (krótkim mieczem), choken free (długim mieczem) oraz nito (dwoma mieczami) pokazywały niesamowitą szybkość i świetne wyszkolenie techniczne szermierzy.

Ogromne podziękowania należą się Polskiemu Związkowi Karate Fudokan za wypożyczenie tatami do walk oraz wydawnictwu Mayfly za nagrody w postaci interesującej książki Stephena Huntera pt. „47. samuraj” z filmem „Siedmiu samurajów”.

Shihan Tomasz Piotrkowicz i grono sędziów karate i chanbara mieli dużo pracy zważywszy, że zawody każdego dnia przedłużały się o dwie i pół godziny.