TURNIEJE

12th IKA WORLD KARATE CHAMPIONSHIP

12th IKA WORLD KARATE CHAMPIONSHIP

W dn. 15-17 lipca 2005 r. na Sardynii (Włochy) odbył się XII Puchar Swiata Karate im. T. Kuboty. Imprezę poprzedziły seminaria z mistrzem Takayuki Kubota 10 dan, któremu asystowali: kancho Temoanarupe Inuhaere Terupe 8 dan z Australii, kancho Giorgio Bortolin 7 dan z Włoch, shihan Ted Bratakos 6 dan z USA, shihan Tomasz Piotrkowicz 6 dan z Polski oraz shihan Rod Kuratomi 5 dan z USA. Dla wymienionych asystentów był to wielki zaszczyt, ponieważ wybrał ich mistrz spośród wielu obecnych znakomitych trenerów i posiadaczy tytułów shihan z całego świata. Seminaria obejmowały kombinacje walki, kata Gosoku-ryu oraz bardzo ciekawe rzuty i podcięcia kubo-jitsu poprzedzone padami.
W pucharze świata reprezentacja polskiego Gosoku-ryu zdobyła dziesięć medali w konkurencjach indywidualnych oraz brązowy medal w prestiżowych walkach drużynowych (team kumite) seniorów. Jest to duży sukces dla siedmiu zawodników z Polski, którzy współzawodniczyli z uczniami mistrza Kuboty z tak wielu krajów, od Indii po Alaskę. Szkoda, że zabrakło w naszym składzie dzieci – medali byłoby z pewnością jeszcze więcej.
W słabiej obsadzonych konkurencjach dla dorosłych początkujących i średniozaawansowanych uczniowie shihana Piotrkowicza pokazali klasę zdobywając:
Piotr Zielonka (dorośli początkujący) – złote medale w kata Gosoku-ryu i w kata innych stylów, brązowy w kumite,
Jacek Kesler (dorośli początkujący) – srebrne medale w kumite i kata innych stylów,
Jerzy Sacharuk (dorośli średniozaawansowani) – złoto w kata innych stylów, srebro w kata Gosoku-ryu, brąz w kumite.
O wiele trudniejszą przeprawę mieli nasi seniorzy z czarnymi pasami. Tutaj startowała śmietanka International Karate Association…
Indywidualnie Michał Piotrkowicz 1 dan wywalczył brąz w kumite waga lekka. Tylko nietrafnej decyzji sędziowskiej i zdolnościom aktorskim jednego z zawodników włoskich zawdzięcza brak możliwości walki o złoto (bardzo dyskusyjna dyskwalifikacja za dotknięcie głowy techniką mawashi-geri orzeczona przez sędziego z Armenii). Czwarte miejsce w wyjątkowo silnie obsadzonej konkurencji kata kobudo jest zapowiedzią przyszłych sukcesów młodego mistrza Polski w tej konkurencji.
Krzysztof Chałupka 2 dan zdobył złoty medal w kata Gosoku-ryu i niewiele mu brakowało aby znalezć się w finale kata innych stylów. Nasza drużyna, w składzie: Adam Gazda 3 dan, Maciej Mrozek 2 dan, Krzysztof Chałupka 2 dan wywalczyła brązowy medal, mimo wylosowania w eliminacjach silnej drużyny gospodarza – reprezentacji Sardynii. Kumite drużynowe wygrała Armenia przed Sardynią i Polską. Zawody przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, a zdarzające się błędy sędziowskie wynikały raczej z braku wprawy w interpretacji nowych przepisów sportowych niż ze złej woli. Wysoka temperatura na słonecznej Sardynii powodowała w hali sportowej efekt sauny, w której zawodnicy musieli aktywnie spędzać wiele godzin każdego dnia. Czego się jednak nie robi dla karate!