NOWOŚCI

30 rocznica I Mistrzostw Polski

Nie wszyscy karatecy w Polsce wiedzą, że pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski Karate rozegrano 30 lat temu, w drugim roku istnienia Polskiego Związku Karate. Zawody odbyły się w Elblągu w dn. 12 – 13 grudnia Roku Pamiętnego – 1981! W nocy wprowadzono stan wojenny w Polsce, ale zawodów nie przerwano – część imprezy odbywała się na terenie jednostki wojskowej. Była to chyba jedyna impreza, której nie przerwał stan wojenny .

Poniżej na zdjęciu część „Starej Gwardii” – niestety rozmiary lokalu uniemozliwiały sfotografowanie wszystkich na raz.

prekursorzy karate w Polsce

 

Robert Sworek z Poznania, prezes Światowej Organizacji Shotokan był tym , który wobec całkowitej obojętności obecnych władz PZK wziął na siebie trud zorganizowania uroczystego spotkania po latach. Przybyli najlepsi zawodnicy i sędziowie Mistrzostw, ówczesna elita karate w Polsce. Niektórych kolegów zabrakło, inni już odeszli z tego świata. Był czas na wspomnienia i odnowienie znajomości, ponieważ jedni nadal działają w karate i w sporcie, a inni dawno poszli inną drogą i na przykład od dwudziestu lat nie mieli karategi na grzbiecie. Wśród  zawodników – medalistów Mistrzostw stawiły się takie sławy polskiego karate, jak Sławomir Jordan  z Łodzi czy Waldemar Nogalski z Poznania. W ogóle trzeba wyrazić uznanie mistrzowi karate Robertowi Sworkowi, że potrafił zaprosić  swojego dawnego nauczyciela, prekursora karate w Poznaniu – Przemyslawa Ilukowicza i swoich dawnych uczniów, którzy obecnie są w różnych organizacjach, jak wspomniany Waldek Nogalski czy dr Paweł Przybylski. Shihan Piotrkowicz, równiez zaproszony jako sędzia tych Mistrzostw, z wielką przyjemnością odnowił znajomość z kolegami z Wrocławia czy Łodzi, w tym  z Jerzym Miłkowskim, podobnie jak Shihan autorem książek z tej tematyki i ówczesnym sędzią oraz z jego piękną małżonką – dawną mistrzynią Polski  czy też najlepszymi niegdyś zawodnikami z Łodzi, takimi jak: Krzysztof Kubiś, Piotr Grzesiak czy Bogdan Kurowski.

 Było bardzo miło…

Poniżej zdjęcia dyplomów i medalu, jaki otrzymal shihan Piotrkowicz za rozwój i propagowanie karate w ostatnim tyzydziestoleciu od Światowej Organizacji Shotokan.

medal I mistrzostwa Polski karate shihan Piotrkowiczrocznica karate mistrzowie

A oto zdjęcia Shihana z Waldemarem Nogalskim i dawnymi fighterami z Łodzi:

Polish karate power

Poniżej Shihan z braćmi Leśniewskimi z Wrocławia.

Leśniewski Piotrkowicz karate