Hanshi Tomasz Piotrkowicz, jako prawdopodobnie pierwszy instruktor w Europie wywodzący się z Shotokan wprowadził do programu treningowego w swoim dojo ćwiczenia i kata charaktersytyczne dla stylu Goju-ryu. Połączenie tych odmiennych, lecz komplementarnych koncepcji karate stało się znakiem szczególnym, wyróżniającym holistyczne podejście Warszawskiego Centrum Karate pośród dogmatycznych szkół sztuk walki.
Trening Goju-ryu zawiera więcej technik krótszego dystansu niż w Shotokan czy Wado-ryu, znakomicie natomiast pozwala kontrolować oddech, ciało i umysł. Testy twardości – go oraz głośny oddech połączony z maksymalnym napięciem całego ciała, zwany ibuki uzupełniają dynamiczne zwroty, liniowe ataki i zejścia z linii ataku stosowane przez uczniów mistrza Funakoshi.
Kanryo Higaonna – twórca stylu Gojuryu oraz Gogen Yamaguchi „Kot” – mnich i filozof są wielkimi wzorami twórców współczesnego karate dla shihana Piotrkowicza.
Fot. Morio Higaonna w akcji.
Naukę stylu karate Goju-ryu bazujemy na bezpośrednim przekazie mistrzów, dzięki którym poznaliśmy niuanse wzajemnego przenikania się elementów twardości i miękkości (zwinności) w tym stylu karate. Mistrz Tomasz Piotrkowicz miał przyjemność uczyć się elementów Goju-ryu bezpośrednio pod kierunkiem:
Hanshi Morio Higaonna 10. dan (najsławniejszy uczeń An’ichi Miyagi),
Hanshi Tetsuhiro Hokama 10. dan (wielki ekspert karate i kobudo),
Hanshi Yoshio Kuba 9. dan (uczeń słynnego Seikichi Toguchi),
Shihan Marutani 8. dan (mistrz Gojukai).
Kata Goju-ryu:
Sanchin
Tensho
Gekisaidai ichi
Gekisaidai ni
Saifa
Seiyunchin
Shisochin
Sanseru
Seipai
Kururunfa
Seisan
Suparinpei.
Szczególny nacisk kładziony jest na praktykę kata Sanchin i Tensho. Kata te są formami wewnętrznymi Naha-te, których celem jest trening oddechu i izometryczne ćwiczenie mięśni całego ciała. Sanchin praktykowane jest również w Uechi-ryu (Pangai Noon), Kyokushin, Isshin-ryu oraz w chińskim stylu Białego Żurawia (白鶴拳). Oba kata wewnętrzne Goju-ryu: Sanchin i Tensho są nauczane w Warszawskim Centrum Karate przez hanshi Piotrkowicza i praktykowane w grupie zaawansowanej od początku istnienia Klubu, czyli od roku 1991. Kilka lat temu hanshi Tomasz Piotrkowicz wprowadził trzecie kata wewnętrzne w historii karate „Ryote” nowego stylu Mushin-ryu.
剛柔流 ワルシャワ – napis po japońsku Goju-ryu Warszawa