IX PUCHAR ŚWIATA KUBOTY W KARATE
9™ KUBOTA WORLD CUP KARATE CHAMPIONSHIP
Data i miejsce: 2-4 maja 1997 r., Pałac Młodzieży w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki)
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Karate w imieniu Interantional Karate Association
Patronat honorowy: Prezydent m. St. Warszawy Marcin Święcicki
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego:
prof. dr hab. Jerzy Wilkin
Sędzia główny: shihan Tomasz Piotrkowicz, 5 dan
Goście honorowi Pucharu: soke Takayuki Kubota 10 dan (z USA), kancho Takemasa Okuyama 8 dan (z Kanady), hanshi Tewamoana Terupe 8 dan (z Australii).
460 zawodników i zawodniczek z 10 krajów, z 7 stylów.
Przepisy sportowe: WKF (modyfikacja IKA).
Sponsorzy imprezy: Gmina Warszawa-
Centrum, „Radio dla Ciebie”, „Satory” Polska,
Hotel „Forum”, „Investment-Polam”,
Przedsiębiorstwo „Hunter” Gdańsk, „Efferta” Warszawa, Drukarnia „Tebo”, „Timex” Polska, „Olimpie” Warszawa, „Media-Centrum” Warszawa, „Budo-Sport” Warszawa.
2 maja odbyło się 5 seminariów po przeszło 200 osób każde. W ramach smenariów treningi prowadzili goście honorowi. Duże wrażenie wywarły treningi mistrza Okuyamy, który był pierwszy raz w Polsce. Jego pokazy uderzeń i rzutów z wykorzystaniem podstawowych postaw karate, zakończone dźwignią lub duszeniem były niesamowite. Niski, krępy, bardzo dynamiczny mistrz Okuyama w sposób perfekcyjny za każdym razem odwoływał się do form Heian, co było zrozumiale dla przedstawicieli wszystkich stylów karate, a nawet zawodników taekwondo, którzy uczestniczyli w Pucharze.
Mistrz Kubota w asyście mistrza Terupe oraz mistrza świata w kata Tima Tollivera pokazał kombinacje realnej walki, twarde dynamiczne. Mistrz Kubota, twórca stylu Gosoku-ryu, ma 63 lata i uprawia kratę blisko 59 lat! Nadal zadziwia szybkością i siłą, a jego ręce przypominają stalowe młoty, zdolne rozbić kij do baseballu. Ewenementem w świecie karate było seminarium medytacyjne mistrza Kuboty- Anso no kata. Kubota jest jedynym mistrzem karate na świecie, który naucza form medytacyjnych zbliżonych do tai chi chuan.
Po seminariach odbył się pod okiem mistrza Kuboty, hanshi Terupe i shihana Piotrkowicza egzamin na czarne pasy dla uprawiających Gosoku-ryu. Dziesięć osób zdało testy i w dwa dni później podczas finałów otrzymało uroczyście dyplomy i czarne pasy:
na 1 dan (shodan) zdali: Agnieszka Wiśniewska (Płock) oraz Bartosz Dawidowski, Krzysztof Chabiera, Andrzej Rajczyk i Artur Łączyński z
Warszawy,
na 2 dan (nidan) zdali: Joachim Ortlepp (Niemcy) i Piotr Bo janowski. Bogusław Ryszewski, Seweryn Szulc z Warszawy, stopień 3 dan (sandan) zdobył Paweł Wiśniewski z
Płocka.
Wieczorem odbył się w hotelu „Forum” uroczysty bankiet na cześć mistrzów japońskich. Wręczono na nim prezenty dla gości honorowych Turnieju – medale, o które walczyli zawodnicy, ale z czystego srebra. Prezes PSK, Tomasz Piotrkowicz otrzymał z rąk mistrza Kubota dyplom uznania od zarządu International Karate Association za organizację Pucharu Świata, a z okazji 25-lecia uprawiania i nauczania karate pamiątkową szablę „ludwisówkę” z rąk swoich uczniów.
3 maja od 800 do prawie 2300 godz. odbyły się eliminacje, a w niedzielę 4 maja po południu finały Pucharu Świata w Karate. Te jedne z największych, a na pewno najważniejsze zawody karate, jakie dotąd rozgrywano w Polsce, przeprowadzono we wszystkich kategoriach wiekowych (od dzieci poniżej 10 lat do dorosłych) w kata, kumite oraz w kata z bronią, tzw. Kobudo-kata (rozgrywane po raz drugi dopiero w Polsce).
Znakomitych zawodników wśród dzieci i młodzieży mieli Ekwadorczycy oraz drużyny Warszawskiego Centrum Karate (lider wśród klubów Gosoku-ryu w Polsce), „Budokan” Wrocław i LKS „Zarzewie” Prudnik (liderzy Shotokan), „Bushido” Białystok (Shotokan i Shito-ryu). Rewelacją Turnieju był dziewięcioletni Maciej Wroński z Warszawskiego Centrum Karate. Na Maćka już podczas seminariów zwrócił uwagę sam mistrz Kubota. Maciek ćwiczy dwa lata u Tomasza Piotrkowicza i był to jego drugi start w życiu. W Pucharze Świata wywalczył złoty medal w kata i srebrny w kata z bronią poniżej 18 lat. Wcześniej na Pucharze Polski zdobył trzy złote medale. Klasę pokazał także nieco starszy kolega klubowy Maćka, Piotr Burda. Piotrek zwyciężył w kata chłopców 10-11 lat, a w kumite zdobył brązowy medal. Takim samym talentem jak „złota dwojak z Warszawy” okazał się uczeń mistrza Okuyamy z Ekwadoru – Carlos Alava. Ten rówieśnik Maćka otrzymał złoto w kumite i srebro w kata poniżej 10 lat.
Zupełnie dotąd nieznana szerszej publiczności w Polsce konkurencja kata z bronią okazała się bardzo
widowiskowa. Seniorzy dali piękny, stojący na bardzo wysokim poziomie popis umiejętności; dość pwiedzieć, że Achim Ortlepp z Niemiec w eliminacjach zademonstrował kata z tonfą w jednym ręku, a z nunchaku w drugim, natomiast w finale wykonał z zawiązanymi oczami kata z tonfami. Mimo to uplasował się dopiero na trzeciej pozycji ustępując umiejętnościami Rodowi Kuratomi, osobistemu uczniowi mistrza Kuboty oraz mistrzowi Shito-ryu ze stanu Washington, Rachardowi Higbee.
Najwyższy, światowy poziom miały walki drużynowe seniorów. Tę najbardziej prestiżową konkurencję wygrała reprezentacja Polski Gosoku-ryu w składzie: Mariusz Zieliński (Warszawa), Jacek Lipiński (Częstochowa), Adam Gazda (Góra Kalwaria) wygrywając w finale po zażartej walce z reprezentacją IKA USA w składzie Naldoza, Tolliver i Kuratomi. Brąz zdobyli Niemcy, wśród których startował złoty medalista Europy EKU z 1995 r. Christoph Limbacher. Gazda i Zieliński (obaj Warszawskie Centrum Karate) spotkali się też w finale wagi ciężkiej. Odwrotnie niż na ostatnim Pucharze Polski, tym razem wygrał Mariusz Zieliński. Wśród seniorów znakomicie walczyli zawodnicy z Częstochowy Lipiński uległ w finale wagi średniej tylko Ekwadorczykowi Intriago. Rewelacją był Amerykanin japońskiego pochodzenia, Rod Kuratomi z Głównej Kwatery IKA w Los Angeles. Trzydziestoczteroletni Rod (specjalista od komputerowej analizy medycznej) wywalczył w Warszawie złoty medal w kata z bronią dorosłych, srebrny medal w kata seniorów czarnych pasów (startowało w tej konkurencji aż 42 posiadaczy pasa mistrzowskiego), srebrny medal w kumite drużynowym, brązowy medal w kumite seniorów czarnych pasów wagi średniej (startowało blisko 60 zawodników).
W kata zespołowym królowały drużyny Shotokan; wogóle w kata kobiet znakomite były Włoszki, które przyjechały z shihanem Bortolinem, 6 dan. Równorzędną walkę z Włoszkami nawiązać mogły z Polski jedynie siostry Motylewicz z Białegostoku. Katarzyna Motylewicz-Jaworowska pokonała Włoszki w kata kobiet, jej siostra, mimo kontuzji, zdobyła brązowy medal w kumite.
Również międzynarodowy, wysoki poziom panował w kata seniorów czarnych pasów, gdzie tylko jeden Polak, Seweryn Szulc z Warszawy zdobył brązowy medal, ustępując mistrzowi świata w kata Timowi Tolliverowi z Alaski (brał on udział w pamiętnym meczu karate USA-Polska w 1994 r.) i Rodowi Kuratomi.
Puchar Kuboty, mający status Mistrzostw Świata International Karate Association, był bardzo udaną imprezą. Poziom walk, ilość zawodników, obecność największych mistrzów karate – to wszystko wyróżnia tę ogromną imprezę sportową. Były to też pierwsze wszechstylowe zawody, jakie odbyły sie w Polsce – przepisy WKF, które oczekują na status olimpijski, zapewniają możliwość startu zawodnikom z różnych stylów walki. Zaproszeni byli wszyscy w Polsce, nie wszyscy stawili się. Także ci, którzy o otwartości zawodów i chęci konfrontacji z innymi stylami dużo mówią i piszą, ale ich czyny są różne od ich słow. Wyróżnić też trzeba poziom sędziowania, który aczkolwiek nie idealny, ale wykazuje stałą progresję; szczególnie dwaj sędziowie Polskiego Związku Karate panowie Brudniak i Powroźnik, Jaworowski z Białegostoku oraz Blain z Ekwadoru i Bortolin z Włoch zasługują na pochwałę. No cóż, następny Puchar Świata Kuboty w Karate odbędzie się w Los Angeles w 2000 roku.
OFICJALNE WYNIKI IX PUCHARU ŚWIATA KUBOTYWKARA TU
Dzieci poniżej 10 lat Kata
1. Maciej Wroński (Warszawskie Centrum Karate), 2. Carlos Alava (IKA Ekwador), 3. Karina Łuszcz (Budokan Wrocław).
Kumite
1. Carlos Alava (IKA Ekwador), 2. Michał Marian (Budokan Wrocław), 3. Filip Dybski (Budokan Wrocław), 3. Jose Zambara (Ekwador).
Chłopcy 10-11 lat Kata
1. Piotr Burda (Warszawskie Centrum Karate),
2. Mateusz Żarski (Zarzewie Prudnik), 3. Paweł Bucko (Bushido Białystok).
Kumite
1. Damian Sołtysiok (Kaliski KK Shotokan), 2.
Nikita Utkin (IKA Rosja), 3. Piotr Burda (Warszawskie Centrum Karate), 3. Sebastian Wlaźlak (AZS AR Wrocław).
Dziewczęta 10-13 lat, kata 1. Agata Kłiszcz (Dragon Radom), 2. Marta Szymczak (Budokan Wrocław), 3. Agata Motyka (Gosoku-ryu Radom)
Kumite
1. Katarzyna Werner (Warszawskie Centrum Karate), 2. Marta Szymczak (Budokan Wrocław),
3. Agata Motyka (Gosoku-ryu Radom), 3. Agata Kliszcz (Dragon Radom).
Chłopcy 12-13 lat Kata
1. Walter Salgado (IKA Ekwador), 2. Łukasz Wolny (Zarzewie Prudnik), 3. Rafał Krystowski (Budokan Wrocław)
Kumite
1. Przemysław Kubiak (Budokan Wrocław), 2.
Rafał Krystowski (Budokan Wrocław), 3. Łukasz Fabiś (Budokan Wrocław), 3. Rusłan Kazakov (IKA Rosja).
Chłopcy 14-15 lat Kata
1. Marek Pondel (Zarzewie Prudnik), 2. Luis Panta (IKA Ekwador), 3. Michał Motyka (Gosoku-ryu Radom) Kumite
1. Robert Antoniuk (Bushido Białystok), 2.
Marek Pondel (Zarzewie Prudnik), 3. Tomasz Zych (Warszawskie Centrum Karate), 3. Paweł Pinis (Duet-Pol Częstochowa).
Dziewczęta 14-17 lat Kata
1. Agnieszka Wolna (Zarzewie Prudnik), 2. Edyta Godlewska (Wankan Legnica), 3. Izabela Burska (Wankan Legnica) Kumite
1. Maria Wicher (Zarzewie Prudnik), 2. Izabela Burska (Wankan Legnica), 3. Anita Conrad (Niemcy), 3. Edyta Godlewska (Wankan Legnica).
Chłopcy 16-17 lat Kata
1. Tomasz Jurczyk (Zarzewie Prudnik), 2.
Wojciech Traczyk (Warszawskie Centrum Karate), 3. Maciej Mrozek (Warszawskie Centrum Karate)
Kumite
1. Robert Studziński (Budokan Wrocław), 2.
Radosław Komarzyński (Zarzewie Prudnik), 3. Paweł Janiszyn (Zarzewie Prudnika), 3. Paweł Berkowski (Wankan Legnica).
Mężczyźni kolorowe pasy (kyu) Kata
1. Arkadiusz Przybylski (Budokan Wrocław), 2.
Jacek Nowalski (Grójecki Klub Karate), 3. Dariusz Lemański (Dragon Radom)
Kumite
1. Jirain Esaian (IKA USA), 2. Mirosław Czerwiński (AZS Uniwersytet Warszawski), 3. Igor Kołacin (AZS Uniwersytet Warszawski), 3. Paweł Wiśniewski (Kendo-juku Warszawa).
Mężczyźni czarne pasy Kata
1. Tim Tolliver (IKA USA), 2. Rod Kuratomi (IKA USA), 3. Seweryn Szulc (Warszawskie Centrum Karate)
Kumite < 65 kg. 1. Piotr Babicz (Budokan Wrocław), 2. Christoph Limbacher (Niemcy), 3. Albert Poźniak (Budokan Wrocław), 3. Mirosław Blachnicki (Duet-Pol Częstochowa).
Kumite 65-80 kg. 1. Manuel Intriago (IKA Ekwador), 2. Jacek Lipiński (Duet-Pol Częstochowa), 3. Rod Kuratomi (IKA USA), 3. Ryszard Mucha (Feniks Rędziny)
Kumite > 80 kg. 1. Mariusz Zieliński (Warszawski Centrum Karate), 2. Adam Gazda (Warszawskie Centrum Karate), 3. Leszek Wyczliński (AZS Uniwersytet Warszawski), 3. Wojciech Feydych (Full-Contact Bielsko-Biała).
Kobiety Kata
1. Katarzyna Motylewicz-Jaworowska (Bushido Białystok), 2. Monia Atti (Włochy), 3. Mara Ganini (Włochy)
Kumite
1. Dorota Knyszyńska (Bushido Białystok), 2.
Michalina Dzikowicz (Zarzewie Prudnik), 3. Patrycja Motylewicz (Bushido Białystok), 4. Agnieszka Jarosz (Budokan Wrocław).
Kata zespołowe chłopców (poniżej 18 lat) 1. Budokan Wrocław, 2. Duet-Pol Częstochowa, 3. AZ Elektronik Grójec.
Kata zespołowe mężczyzn. 1. Dragon Radom, 2. Budokan Wrocław, 3. Duet-Pol Częstochowa.
Kata zespołowe dziewcząt i kobiet 1. Fudokan Włochy, 2. Bushido Białystok, 3. Wankan Legnica.
Kata z bronią
Poniżej 18 lat 1. Jacek Chałupka (AZ Elektronik Grójec), 2. Maciej Wroński (Warszawskie Centrum Karate), 3. Tomasz Janik (Ronin Dąbrowa Górnicza)
Dorosłych
1. Rod Kuratomi (IKA USA), 2. Richard Higbee (IKA USA), 3. Joachim Ortlepp (IKA Niemcy).
Kumite drużynowe seniorów 1. Gosoku-ryu Polska, 2. IKA USA, 3. Niemcy.