Bez kategorii, NOWOŚCI, WYDARZENIA, WYWIADY

Treningi domowe cz. III

Oto trzecia część lekcji karate w Internecie, sygnowanych przez Warszawskie Centrum Karate.

Po rozgrzewce (omówionej w poprzednich częściach treningów domowych) proszę obejrzeć na YouTube na kanale „Karate po polsku” Michała Piotrkowicza lekcję:

1. Lekcja dla wszystkich karateków Taktyki obronne – uke no waza – blok i kontra (ogólnie) odc.1 https://www.youtube.com/watch?v=YvVdux278Gw&feature=share&fbclid=IwAR1Cgn5mpQGvB2gmuhyUM7UxNNMS0YaJVERJRbeANvenQYBbOdVL7dUe7qU

Po obejrzeniu materiału początkujący i zaawansowani niech przećwiczą pokazane w materiale kombinacje obronne – blok – cios kontrujący, po 10 razy na każdą stronę; takie jak: gedan-barai i gyaku-tsuki (blok dolny i uderzenie drugą ręką na nogę zakroczną) ; te-nagashi-uke i gyaku-tsuki (zepchnięcie dłonią i cios na zakroczną drugą ręką), soto-uke i gyaku-tsuki (blok przedramieniem od zewnątrz i cios na zakroczną drugą ręką), te-nagashi-uke i kizami-mawashi-geri (zepchnięcie dłonią i kopnięcie okrężne nogą z przodu, czyli lewa ręka – lewa noga, prawa ręka – prawa noga), te-nagashi-uke, następnie podcięcie (zagarnięcie) nogą zakroczną i dobicie ręką gyaku-tsuki. Kombinacja: harai-uke i  ushiro-ura-mawashi-geri (nogą zakroczną z obrotu kopnięcie okrężne odwrotne) jest tylko dla zaawansowanych. Zamiast tej kombinacji początkujący mogą przećwiczyć  te-nagashi-uke i mae-geri (proste kopnięcie nogą zakroczną).

Po wykonaniu proszę jeszcze raz obejrzeć cały materiał.

Ten film podkreśla, że ćwiczone na początku kombinacje obronne: blok i po nim kontra mogą w pewnych sytuacjach okazać się niewystarczające do skutecznej obrony. Jest to bowiem wg. taktyki japońskiej późne przejęcie inicjatywy Go no sen. Napastnik rozwija atak, a ja staram się go zablokować i skontrować ręką lub nogą. Ideałem jest wyprzedzenie przeciwnika, o czym mówi też drugie zdanie naszej PRZYSIĘGI DOJO – Karate wa sente nari – karate zawsze wyprzedza atak, karateka musi skutecznie się obronić  w każdej sytuacji.

2. Lekcja dla początkujących Kurs samoobrony – techniki dźwigni  https://youtu.be/nT9_Aq85MyM

Jeżeli nie macie partnera do przećwiczenia zademonstrowanych prostych dźwigni, to obejrzyjcie ten materiał kilka razy i popróbujcie indywidualnie. Z partnerem będzie o wiele lepiej, ale z kolei pamiętajcie o natychmiastowym puszczeniu uchwytu, jeśli zaboli partnera (o czym on informuje klepnięciem w swoje lub twoje ciało). Na marginesie jest tu pokazana jedna z podstawowych dźwigni na nadgarstek, która stanowiła „przewodnią technikę” filmu Liberator 2 ze Stevenem Seagal w roli głównej.

3. Lekcja dla zaawansowanych Trening na tarczach – kopnięcia obrotowe https://youtu.be/0eART_mgEFA

Tę „obrotówkę” można ćwiczyć zarówno na tarczach (potrzebny partner), jak i indywidualnie w powietrzu albo w worek. Proszę powtórzyć na każdą stronę co najmniej po 10 razy wolno i dokładnie (można przed lustrem), a później po 10 razy szybko. Zwykle na jedną stronę kopnięcie obrotowe udaje się gorzej, warto wtedy ćwiczyć w proporcjach – więcej, nawet dwa razy więcej na gorszą stronę, „gorszą nogę”.

Kopnięcie nazywa się po japońsku ushiro-ura-mawashi-geri

Hanshi Tomasz Piotrkowicz i yoroi - zbroja samurajska

Hanshi Tomasz Piotrkowicz i yoroi – zbroja samurajska

Ossu – pozdrawiam was „po karatecku” – hanshi Tomasz Piotrkowicz 8. dan karate, pracujący w czasie kwarantanny nad III nowym, zmienionym wydaniem „Podręcznika karate”.

Ciąg dalszy nastąpi…