ARTYKUŁY, Bez kategorii, NOWOŚCI, WYDARZENIA

Odszedł Tom Serrano…

serrano

1 czerwca 2016 r. zmarł shihan Tom Serrano – świetny karateka, zawodowy masażysta, wychowawca wielu amerykańskich zawodników. Prowadził przez wiele lat słynne, nie tylko w Los Angeles, dojo Pasadena IKA. W 1995 r. przyjechał do Polski na moje zaproszenie i prowadził cykl ciekawych treningów w Warszawskim Centrum Karate wraz ze swoim ówczesnym nauczycielem Takayuki Kubota.

Był sędzią w III Mistrzostwach Polski Karate Gosoku-ryu, które zorganizowałem w Częstochowie. Podziwiał to miasto – centrum naszego kultu religijnego i powtarzał mi, że takich miejsc już nie ma w Ameryce.

Kiedy odwiedziłem go w jego dojo w Pasadena miałem możliwość obserwowania jego sposobu prowadzenia treningu, zaangażowania jego syna, młodego obiecującego karateka. Byłem obecny przy nagrywaniu przez niego materiałów szkoleniowych, w jego życiu rodzinnym. Mówił mi, że jego rodzina pochodzi prawdopodobnie z gór – na co wskazuje nazwisko i  kojarzył mi się z naszymi góralami – pełnymi energii, utalentowanymi ludźmi, którzy potrafią być wspaniałymi przyjacielami na dobre i na złe.

Był jednym z kilku mistrzów karate, których Okinawski Związek Karate zaprosił na Okinawę, żeby skonsultować z nimi, jak przeprowadzić pierwsze mistrzostwa karate. Wtedy jeszcze Okinawańczycy nie mieli doświadczenia w zawodach sportowych w karate, które rozwinęły się w świecie Zachodu. Tom Serrano miał ogromne doświadczenie jako zawodnik i trener karate.

Po rozstaniu się  z mistrzem Kubotą uprawiał karate Goju-ryu i kobudo. Jego bezpośrednim nauczycielem podstaw karate i sportowej rywalizacji był Tony Tulleners, sława amerykańskiego karate i  założyciel dojo karate w Pasadena.  Dojo to niestety, pomimo wysiłków shihana Serrano, nie oparło się współczesnym czasom. Musiał je zamknąć przed kilku laty.

Odeszła kolejna wielka postać karate, człowiek „z mojej półki”, przyjaciel i ekspert na drodze karate – karate-do. Cześć jego pamięci!

Hanshi Tomasz Piotrkowicz, czerwiec 2016 r.

serranoA
Dwaj posiadacze zaszczytnego tytułu shihan, dwóch „Tomków”: shihan Tomasz Piotrkowicz i shihan Tom Serrano.

serranoB
W Warszawskim Centrum Karate po treningu z grupą naszych instruktorów. Shihan Tom Serrano stoi po prawej stronie soke Takayuki Kubota, shihan (obecnie hanshi) Tomasz Piotrkowicz po lewej.

serranoC
Shihan Serrano prowadzi trening w Warszawskim Centrum Karate na Stegnach.

serranoD
Shihan Serrano podczas wręczania medali najlepszym zawodniczkom III Mistrzostw Polski Karate Gosoku-ryu  w Częstochowie w 1995 r. Na najwyższym podium zawodniczka WCK Paulina Kryszkiewicz, uczennica stojącego obok Serrano Tomasza Piotrkowicza.

serranoE
Shihan Serrano uczy kata w Warszawskim Centrum Karate – Warszawa 1995 r.

serranoF
Tom Serrano z żoną hanshi Piotrkowicza, Teresą podczas zwiedzania Częstochowy.